Havacılık Haberleri

KAAN: Milli Muharip Uçağı Semalarda

Kaan_Milli_Muharip_Uçağı
Kaan_Milli_Muharip_Uçağı

TUSAŞ Kaan, proje adıyla Milli Muharip Uçak (MMU), (İngilizce: Turkish Fighter X veya kısaca TF-X), TUSAŞ tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin 2020’li yılların sonunda seri üretim aşamasına getirmeyi planladığı çift motorlu, düşük görünürlük, sensör füzyonu, hava-hava ve havadan yere hâkimiyetlerde üstün özellikleri bulunan beşinci nesil jet muharip uçak projesidir. 21 Şubat 2024 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirmiştir. MMU’nun ilk etapta Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan eski F-4 ve F-16 uçaklarının yerini alması ve daha sonrasında ise yabancı ülkelere ihraç edilmesi beklenmektedir.

MMU’nun tasarımı, Türkiye’nin de ortağı olduğu F-35 projesinin hava-hava muharebesindeki zayıflıklarını telafi etmeye yönelik tusaş’da başlamıştır. Fakat Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasından sonra başlayan yaptırım süreci üretici konumunda olan Türkiye’nin F-35 programından resmen çıkarılmasıyla sonuçlanmış ve MMU, Türkiye’nin devam eden yegâne 5. nesil savaş uçağı projesi hâline gelmiştir. MMU’nun (TF-X) prototipinin (ilk örnek) 18 Mart 2023’te piyasaya sürüleceği ve ilk uçuşunu 2023 yılının sonunda yapacağı[5][6] resmî olarak açıklandı. Prototipin taksi yapma ve yerde çalışma testleri, 17 Mart 2023’teki tanıtımda resmen başladı.

Resmî olarak 1 Mayıs 2023 tarihinde Kaan adını almıştır.

27 Aralık 2023 tarihinde yapılması planlanan ilk uçuşun ertelenmesinden sonra, 21 Şubat 2024 tarihinde Ankara Mürted Hava Meydanı’dan kalkış yaparak ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Kaynak:Wikipedia.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir